Aydınlatmanızı Nasıl Seçmelisiniz?

Aydınlatma görme ve algılama için gerekli olan en önemli unsur diyebiliriz ama aydınlatmalar sadece görmeyi sağlamaz. Aydınlatmalar aynı zamanda mekânın ruhunu da temsil eder ve yansıtır. Peki mekânın ruhu nedir, önce bunu bir inceleyelim. Mekânın ruhu kullanıcısına hissettirdiği kendine has biricik ambiyansıdır. Bu ambiyans kullanıcısının modunu da etkiler. Örneğin, karanlık bir oda içerisinde daha düşük enerjili hissederken, aydınlık bir odada daha enerjik hissedebilirsiniz ya da ışık rengi beyaz olması dikkatinizi artırırken, sarı ışık gözünüzü daha az yorarak dinlenmenizi kolaylaştırabilir.  Dahası ampulün şekli bile sizin için önemli bir faktör olabilir ambiyansı değiştirmek için sıradanın dışında renkler seçebilirsiniz veya aydınlatmanın fiziksel nitelikleri mesela bulut ve yıldız şeklinde olması ise aydınlatmanın dekoratif özelliği ile çocuk odalarında tercih edilebilmektedir.

 Buna ek olarak mekânın nasıl bir ruha sahip olduğunu anlamak adına kesin bir tanım oluşturmak istersek herhangi bir mekânın önce bulunduğu lokasyona bakarız; oda kuzey, güney doğu veya batı cephelerinden hangisine bakıyor bunu tespit ederiz. Eğer oda az ışık alıyorsa daha büyük aydınlatmalar veya aydınlatma gücü yüksek ampul kullanabiliriz. Daha sonra mekânın şekli ve yansıtıcı materyalleri kontrol ederiz mesela koltuklar hangi renk veya hangi malzemeden yapılmış eğer yüzeyler matsa yüzeyler ışığı obsorbe eder bu yüzden daha güçlü ışık verici ürünler veya büyük avizeler ve sarkıtlar tercih edilebilir gibi. Tabi ki bunların arasında mekânın kullanım amacı da bizim için öncelikli kriterler arasında. Mekân ofis olarak kullanılacaksa beyaz ışık, oturma odası olarak kullanılacaksa sıcak hissettirmek adına sarı ışık kullanılabilir. Loş bir ortam isteniyor ise aydınlatma sayısı azaltılabilir ya da aydınlatma parçalara ayrılıp birden fazla anahtar ile aydınlatma miktarı kontrol edilebilir. 

Özetlemek gerekirse avize seçerken önce hangi lokasyonda olduğuna bakarız, sonra avizenin hangi işlevde kullanılacağına ve tabi ki daha sonra da mekânın estetik açıdan göz zevkimize uygun bir şekilde tamamlayacak avizeyi seçeriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

two × four =