Aydınlatma Nedir?

Aydınlatma görme duyumuzu etkin hale getirerek bizim etrafımızı algılamamızı sağlayan görme duyumuzun faaliyeti için en önemli unsurdur.
Doğal aydınlatma, yapay aydınlatma ve bütünleşik aydınlatma olmak üzere üç grupta inceleyebiliriz.
Doğal aydınlatma temel enerji kaynağımız olan güneşten gelen gün ışığı olmak üzere, yapay aydınlatma ise birçok çeşidi olan insanlar tarafından tasarlanıp üretilen ışık kaynağı diyebiliriz. Bütünleşik aydınlatma da görsel konfor sağlamak amacıyla gün ışığı ve yapay ışığın hibrid kullanımına denmektedir.

Mimaride Aydınlatmanın Önemi

Bir hacmi tasarlarken yapılan hatalardan bir tanesi görme duyusunun mümkünlüğünü artıran ışık ve aydınlatma, tasarımın aşamalarında geri planda kalıyor olması hatta bazen aydınlatma ögeleri hiçbir şekilde tasarıma entegre edilemiyor olması. Görmek gün içerisinde güneşten gelen gün ışığı ile sağlanmaktadır. Peki, gün ışığının yetmediği noktalarda hangi ögeler bize yardımcı olmakta ve görmeyi bize mümkün kılmaktadır? Tabi ki yapay aydınlatmalar.
Öncelikle, tasarımın mimarisi, açık, kapalı ve yarı açık hacimlerinin kompozisyonları elbette etkileyen ilk faktörler. Bunlardan sonra önemli olan doğru noktalara yeterli miktarda yapay aydınlatma yerleştirmek. Yapay aydınlatmaların birçok çeşidi vardır. Sarkıtlar, avizeler, abajurlar, lambaderler, spotlar ve çeşitli tasarımlar ile oluşturulmuş aydınlatmalar bunlardan birkaçıdır.

Avize ve Sarkıt Nedir?

Salon, oturma odası gibi evin en geniş odasını kucaklayan geleni çarpıcı bir şekilde karşılayan göz kamaştıran vazgeçilmez bir detaydır. Avize veya sarkıt seçerken salon hacmi tipolojisi ve büyüklüğü etkileyen faktörlerdir yani mekânın şekli ve bu şekle göre tasarımın aydınlatma ihtiyacını karşılayacak noktalarının tespit edilmesi gerekir ve bu tespit ile yeterli miktarda uygun aydınlatma seçilmelidir. Avizeler ve sarkıtlar zaman içerisinde deformeyi önlemek amacıyla paslanmaz metallerden, çeşitli parıltılı kristallerden ve kimi zaman kumaş elementlerden oluşmaktadır. Kullanılan materyaline göre minimal, modern, modern klasik ve retro çeşitlerine ayrılabilir.
Sarkıtlar ise avizeden farklı olarak daha fazla dal ve askı bulundurmaktadır yani bu ne demek? Şöyle ki sarkıtlar daha fazla ışık sağlamak için ampul sayısı fazladır bu yüzden daha fazla ampulü işleyecek elektrik sistemleri vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

16 − three =